קוראים, חושבים, כותבים – קורסים חדשים בשנת תשפ"א

קוראים, חושבים, כותבים – קורסים חדשים בשנת תשפ"א

קורסי כתיבה חדשים וייחודיים לסטודנטים לתואר ראשון ייפתחו בשנת הלימודים הקרובה בשבע מחלקות. הקורסים יסייעו למשתתפים לפתח את יכולת הביטוי בכתב, יעניקו כלים שימושיים בכתיבה אקדמית וישפרו את יכולת הכתיבה היצירתית.  

״כתיבה זה קלי קלות. כל שצריך לעשות זה לשבת מול מכונת כתיבה ולהתחיל לדמם״ כתב הסופר האמריקני ארנסט המינגווי, וצדק. אכן, לא קל לסדר את הרעיונות על הדף, למשוך את הקורא פנימה, ליצור עניין ויופי במשיכת עט כאילו היה מכחול. למעשה, עוד לפני הדף, לא קל לבנות טיעון, לנמק את האבחנות וליצור מחשבה מקורית. לרוב אף אחד לא מלמד אותנו איך לכתוב, אלא שבמרווח בין הראש לעט, או בין האצבעות למקלדת - שם מתרחש הקסם. שם מתחוללת העבודה הקשה שמאפשרת לנו להביע את עצמנו, ולחלוק רעיונות עם העולם.  

קורסי ״קוראים, חושבים, כותבים״ הם מיזם ייחודי של אוניברסיטת בר-אילן המיועד לתלמידי תואר ראשון. הקורסים יעזרו לחדד את המחשבה הביקורתית והאנליטית. לצד זאת הם יספקו כלים לפיתוח הקול האישי של כל כותב וכותבת, בדגש לא רק על בהירות ורצינות אקדמית אלא גם על יצירתיות. הקורסים נמשכים סמסטר אחד ומזכים את הסטודנטים בנקודת זכות אקדמית אחת

 בשלב זה הקורסים ייפתחו בשבע מחלקות בלבד, אבל יהיו פתוחים גם לסטודנטים ממחלקות ומפקולטות אחרות. את הקורסים ילמדו מיטב מורי האוניברסיטה, וכל אחד מהם ייסוב סביב תמה אינטלקטואלית רחבה אחרת שתעשיר את חוויית הלימודים.  

בשנת תשפ״א ייפתחו הקורסים הבאים: 

 1) ״קוראים, חושבים, כותבים: על השירה״, פרופ' שמואל רפאל 

2) ״קוראים, חושבים, כותבים: על מלחמות״, פרופ' דניאלה דוויק 

3) ״קוראים, חושבים, כותבים: על הזיכרון״, פרופ' דברה קפלן 

4) ״קוראים, חושבים, כותבים: על שפות״,  ד״ר גליה הירש 

5) ״קוראים, חושבים, כותבים: על חופש המחשבה״, ד״ר אפרת רם-טיקטין 

6) ״קוראים, חושבים, כותבים: על האיסלאם״, פרופ' לבנת הולצמן 

7) ״קוראים, חושבים, כותבים: על היופי״, ד״ר עליזה לזרסון 

הערות:
- קורסים 6-1 יהיו פתוחים לכל תלמידי שנה א' בפקולטות ליהדות ולמדעי הרוח, לפי מקום פנוי.
- קורס 7 יינתן בשנת תשפ״א באופן אקסקלוסיבי בבית הספר לחינוך.